כל מה שרצית לדעת על חיטוב

רקפת אריאלי, דיאטנית קלינית וספורט, המרכז לרפואת ספורט שערי צדק

סיימת את חופשת הלידה, הבת שלך מתחתנת בקרוב, חזרת מחופשה ארוכה ובא לך להשיל כמה קילוגרמים עודפים.
כולנו יודעים כמה זה קשה, הלוז עמוס, יש שפע של פיתויים בחוץ ובכל זאת, ריכזנו לך מספר עצות שיכולות לסייע לך בתהליך.


חלבון, חלבון ושוב פעם חלבון!
בעשורים האחרונים השיח סביב הרזייה התמקד במאזן אנרגיה. כמה אנרגיה מוציאים לעומת כמה אנרגיה מכניסים. בטח מצאת את עצמך בודקת את הערכים התזונתיים של המוצרים בסופר, ממתיקה בסוכרזית ולא בסוכר, קונה 0% שומן ועדין המשקל לא זז. המשוואה הפשוטה הזו לא עובדת לכולם, בטח לא למי שכבר מנוסה בדיאטות.

מסתבר, שהגוף שלנו הוא מכונה חכמה והיא יודעת לאזן את עצמה היטב, כך שכל פעם שאת רצה ומוציאה אנרגיה, הגוף יחפש זמן אחר ביום בו יחסוך את האנרגיה שהוצאת וכך בעצם נשמר המשקל. מכאן התפתחה ההבנה שלא צריך לעסוק רק בכמה אוכלים, אלא גם במה ומתי.

האם להרכב המזון יש השפעה על תהליך הירידה במשקל? מסתבר שכן.
תפריט עשיר בחלבונים נמצא כמסייע לירידה במשקל. יש לכך הסבר: ההוצאה האנרגטית המלווה צריכת חלבונים גדולה פי 5 מההוצאה האנרגטית בעקבות צריכת פחמימות ופי 10 מצריכת שומן. כמו כן, חלבון הוא רכיב המזון המשביע ביותר. בשל כך אין זה מפתיע שנמצא כי צריכת חלבון גבוהה במהלך דיאטה לירידה במשקל מסייעת בשימור ההוצאה האנרגטית במנוחה, בהפחתת משקל הגוף, הפחתת מסת השומן והיקף המותניים.

דיאטות עתירות בחלבון מוגדרות כדיאטות בהן צריכת החלבון מהווה 25% ומעלה מסך צריכת האנרגיה או דיאטות המכילות 1.2-1.6 גרם חלבון/ ק"ג משקל גוף. היום ידוע כי חלבונים תורמים מאוד לשובע ולכן חשובה הדרך שבה אנחנו משלבים אותם בארוחה. אם נוסיף לכריך עלי חסה או ירקות חתוכים למקלות , פרוסות זיתים וכדומה נתרום יותר לתחושת מלאות ושובע.
לחילופין, שתיית משקה עשיר בחלבון תתרום לתחושה זו.

אם כך לצריכת דיאטה עשירה בחלבון, מיוחסים יתרונות בתהליך ירידה במשקל. הן בשל העובדה שההוצאה האנרגטית על עיכול וספיגת חלבון הנה גבוהה יותר, הן בשל תחושת שבוע ממשוכת הנלווית לאחר צריכה של ארוחה עשירה בחלבון הן בעקבות תוצאות מחקרים רבים המצביעים על שיפור בהרכב הגוף , הנלווה לדיאטה עשירה בחלבון. ולכן, המשיכי לרוץ ולרכב ולהתאמן והמשיכי להקפיד על צריכה נאותה של אנרגיה, אך, שימי לב גם שהתפריט שלך מכיל כמות מספקת חלבונים.

בתיאבון!!!

לכתבות נוספות